m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

ZDROWO PRZEZ CAŁY ROK

 

W ramach realizacji rocznego programu prozdrowotnego przeprowadzono dla uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Bąkowicach warsztaty. Pierwszy, pod nazwą „Wybieram wodę” – na początku marca, natomiast drugi „Pomidor kontra ogórek” w ostatnim dniu marca.

„Wybieram wodę”, to element ogólnopolskiego programu edukacyjnego, wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Działania programu zwracają szczególną uwagę na to, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.  Zajęcia miały na celu promocję korzyści płynących z picia wody, zarówno wodociągowej, jak i butelkowanej. Edukacja z zakresu prawidłowego nawodnienia organizmu prowadzona była również w kontekście prawidłowo zbilansowanej diety. Podkreślono rolę wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie, a tym samym propagowanie racjonalnego gospodarowania i jej oszczędzania. Ponadto zadaniem uczniów było pokolorowanie 60% sylwetki człowieka, bo tyle właśnie jest wody w naszym organizmie oraz rozmieszczenie rysunków z kroplą wody i zapisaną na nich funkcją w odpowiednie miejsce na rysunku człowieka, zgodnie z opisem. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów wypił szklankę wody mineralnej.

 Drugi warsztat – „Pomidor kontra ogórek” miał charakter bardziej kulinarny. Zarówno ogórki, jak i pomidory są smaczne, a do tego zdrowe. Jednak warto pamiętać, że lepiej je jeść oddzielnie. Uczniowie dowiedzieli się, że owe warzywa wspólnie sporo tracą na wartości, bowiem świeże ogórki niszczą witaminę C. Łyżeczka soku z ogórków jest w stanie zneutralizować witaminę C zawartą w 3 litrach pomidorowego soku. Dużo bezpieczniejsze są ogórki kiszone. W przeciwieństwie do świeżych warzyw, same zawierają witaminę C. Zadaniem uczestników warsztatów było stworzenie dania, w którym dominowałyby pomidory lub ogórki. Uczniowie dowiedzieli się również, że stan naszego zdrowia jest uzależniony w dużym stopniu od tego, co jemy. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat prawidłowego żywienia. Warto też znać zasady prawidłowego łączenia poszczególnych składników. Niektóre produkty mogą oddziaływać na siebie szkodliwie, niwelując wzajemnie swoje wartości odżywcze, a niekiedy nawet szkodząc. Niektóre niekorzystne połączenia to wspomniany ogórek i pomidor, łącząc pomidor i biały ser narażamy się na bolesną chorobę stawów, popijanie mocną herbatą ciasta drożdżowego może zwiększyć utratę witaminy B1, ryby morskie smażone na oleju słonecznikowym lub kukurydzianym mogą przyspieszać starzenie, a czerwone mięso popijane winem może prowadzić do anemii, natomiast ziemniaki polane masełkiem – pycha, ale niestety bardzo tuczące. Unikać należy także połączeń kiwi z żelatyną, czosnku i drożdży, a nawet naparu bardzo mocnej herbaty z dużą ilością cytryny. Te i wiele innych ciekawostek kulinarnych poznali uczniowie na zajęciach, ponadto sami zaprezentowali własne propozycje wykorzystania pomidora i ogórka.

Renata Boduch

wstecz